Psikanaliz Araştırmaları Derneği

2022-2023 Eğitim Programı

Psikanaliz Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenen 2022-2023 yılı eğitim programı “Lacan’ın Metinlerinden Psikanalizin Pratiğine” başlığıyla, daha dinamik bir içerikle ve yeni konuşmacılarla zenginleşmiş bir şekilde, 16 Ekim 2022 tarihinde başlıyor!

Bu yıl bir taraftan Lacan’ın kendi metinlerine, doğrudan onun seminerlerine ve yazılarına odaklanan bir içerik var. Öte yandan ise Lacancı kuramı psikanaliz pratiğiyle buluşturan pek çok konuşma var. Gündelik klinik pratiği içinde Lacancılıktan ilham almak isteyen kişiler için eğitim programı oldukça fazla sayıda giriş kapısı sunuyor. Aslında Lacancı psikanalizin nasıl başladığı, nasıl sürdürüldüğü ve nasıl sonlandığı en az “kısa seanslar” kadar dikkat çeken bir konu. Bu konuda rivayetler muhtelif, pek çok farklı fikir ve önyargı bu alanı şu ya da bu ölçüde kaplamış durumda. Fakat bu pratiğin ne olduğunu ilk elden bu alanda çalışan klinisyenlerden dinlemek çok daha iyi olur kanaatindeyiz. Lacan’ı okumanın “zorluğu” ise kolektif çalışmanın içinde azaltılabilir ve hatta Lacan’ı okumanın farklı farklı yolları inşa edilebilir. Lacan’la ilgili kitaplar, yazılar ülkemizde gitgide artsa da, bunun klinik yansımalarını oluşturmak konusunda önümüzde daha gidilecek çok yol var. Tam da bu nedenle, bizimki gibi kliniği teoriyle buluşturan etkinliklerin önemli olduğu aşikâr. 

Lacan’ı Lacan’la birlikte ve bazen “ona karşı” okumak için sizi bu eğitime davet ediyoruz!   

Ayda bir kez olmak üzere toplamda 7 ay ve 14 oturum sürecek olan programımızın detaylarına ve katılım koşullarına ekteki görsellerden ulaşabilirsiniz.

Başvuru Koşulları:

  • 2022-2023 programına kabul için kişilerin psikanalizarastirmalari@gmail.com adresine kendilerini, mesleki durumlarını (eğitim, mezun olunan okullar, katıldıkları eğitimler, vb.) ve motivasyonlarını anlatan bir e-mail göndermeleri gerekmektedir. Bu e-mail en geç bir hafta içinde yanıtlanacaktır.

 

  • Toplantılara hem Cezayir toplantı salonunda hem de Zoom üzerinden online olarak katılım sağlanabilir. Toplantılardan önce katılımcılarla Zoom linkleri mail üzerinden paylaşılacaktır.

 

  • Program ücreti 2100 TL’dir  (Lisans ve yüksek lisans öğrencileri için ücret 1100 TL’dir). Ücret aşağıdaki hesaba toplantılar başlamadan hemen önce yatırılmalıdır.

 

   Hesap Adı: Psikanaliz Araştırmaları Derneği – İş Bankası  

   Iban no: TR55 0006 4000 0011 0351 4239 08

  • Adres: Cezayir Toplantı Salonu, Hayriye Caddesi No: 12 Galatasaray, Beyoğlu/İstanbul