Psikanaliz Araştırmaları Derneği

LACANCI PSİKANALİZ SEMİNERLERİ 2023-2024

Psikanaliz Araştırmaları Derneği’nin 2023-2024 yılı eğitim programı yayında! 

Geçen yıl daha çok Lacan’ın erken dönem metinlerine odaklandığımız eğitim programımız bu sene hem ders sayısı hem de içerik olarak daha zengin bir halde. Yıl boyunca katılımcılara hem Freud’un bazı temel metinlerini aktaracak hem de Lacan’ın öğretisini başından sonuna kadar -mümkün olduğu ölçüde- katedeceğiz. Yas, melankoli, ketlenme, semptom, kaygı, dürtü gibi temel psikanalitik kavramların yanı sıra Lacan’ın ortaya attığı ayna evresi, a nesnesi, jouissance, arzu, fallus, söylemler, yabancılaşma, cinsiyetlenme gibi kavramları detaylı bir şekilde ele alacağız. Ayrıca histeri, obsesyonel nevroz, psikoz gibi bazı temel klinik kategorileri Freud’un ve Lacan’ın öğretisi doğrultusunda tartışacağız. 

Bu eğitim programının amaçlarından bir tanesi de tüm bu teorik kavramsallaştırmaların klinikte ne gibi karşılıklarının olduğunu göstermek. Çünkü psikanaliz teoriyle pratiğin bir araya geldiği bir alan, yani Lacan’ın deyimiyle bir praksis. Dolayısıyla bize göre teoriyi klinik pratikten ayrı düşünmek mümkün değil ve bu eğitim programının oluşumunda bu düşünce oldukça önemli bir yere sahip. 

Birlikte düşünüp birlikte tartışacağımız toplam 7 hafta ve 21 dersten oluşacak bu seminerlere hem klinisyenleri ve klinisyen adaylarını hem de psikanalize ilgi duyan kişileri davet ediyoruz. Aşağıda eğitim programımızın detaylarını ve katılım koşullarını bulabilirsiniz. 

Görüşmek dileğiyle!

Başvuru koşulları

  • 2023-2024 programına kabul için kişilerin psikanalizarastirmalari@gmail.com adresine kendilerini, mesleki durumlarını (eğitim, mezun olunan okullar, katıldıkları eğitimler, vb.) ve motivasyonlarını anlatan bir e-mail göndermeleri gerekmektedir. Bu e-mail en geç bir hafta içinde yanıtlanacaktır.
  • Toplantılara hem Karşı Sanat Çalışmaları’nda yüz yüze hem de Zoom üzerinden online olarak katılım sağlanabilir. Toplantılardan önce katılımcılarla Zoom linkleri mail üzerinden paylaşılacaktır.
  • Program ücreti 4500 TL’dir  (öğrenciler için ücret 3000 TL’dir). Ücret aşağıdaki hesaba toplantılar başlamadan önce yatırılmalıdır.
  • Hesap Adı: Psikanaliz Araştırmaları Derneği – İş Bankası
    Iban no: TR55 0006 4000 0011 0351 4239 08
  • Toplantı Adresi: Karşı Sanat Çalışmaları, Asmalı Mescit, İstiklal Cad. No:108, Beyoğlu/İstanbul 

Konuşmacılar

Ceren Korulsan: Psikanalist, psikiyatrist. Antonio Quinet’nin Şehrin Deli Efendileri kitabının çevirmenidir, ayrıca pek çok kongre ve konferansta çeviri yapmıştır. Stilus yayınlarından çıkan Lacan au-delà des frontières kitabının yazarlarındandır. International Institute of Psychoanalysis’in eğitmenlerindendir.

Özgür Öğütcen: Psikanalist, psikiyatrist. Bilgi Üniversitesi’nde psikanaliz ve kültür üzerine ders vermektedir. 2021 yılında Lacancı Başlangıçlar adlı kitabı yayımlanmıştır. Psikanaliz ve ilgili alanlarda yayın yapan Axis Yayınları’nın direktörüdür. Bruce Fink’in Lacancı Psikanalize Klinik Bir Giriş kitabını çevirmiş ve ayrıca psikanaliz alanında pek çok kitabın dilimize çevrilmesine öncülük etmiştir. Stilus yayınlarından çıkan Lacan au-delà des frontières kitabının yazarlarındandır.

Tuba Alkan: Psikolog, psikoterapist. IF-EPFCL üyesi, Luis Izcovich’in Sapkınlıkta Aşk, Arzu ve Jouissance adlı kitabının editörü ve Freud’un Teknik Yazıları kitabının çevirmenlerindendir.

Oğuzhan Nacak: Psikolog, psikoterapist, IF-EPFCL üyesi, Luis Izcovich’in Sapkınlıkta Aşk, Arzu ve Jouissance adlı kitabının çevirmeni. Psikanaliz Sohbetleri Podcast Serisi’nin yürütücüsü.

Sinan Tınar: Klinik psikolog, psikoterapist. Lisansını Boğaziçi Üniversitesi, yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi’nden almıştır. Centre for Freudian Analysis and Research’ün “Psikanalitik Çalışmalar” programında eğitimine devam etmektedir.

Sinem Acar: Psikiyatrist, psikoterapist. Uzmanlık eğitimini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tamamlamıştır. Halen Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapmaktadır. Freud’un Teknik Yazıları kitabının çevirmenlerindendir. Dany Nobus’un editörü olduğu Lacancı Psikanalizin Sekiz Temel Kavramı kitabının çevirmenidir.

Ece Aşıroğlu: Uzman psikolog, psikoterapist. Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde, uzmanlık eğitimini ise Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü Çocuk-Ergen alt dalında tamamlamıştır. Freud’un Teknik Yazıları kitabının editörü ve çevirmenlerindendir ve yakında yayımlanacak olan Dany Nobus’un Jacques Lacan ve Freudcu Psikanaliz Uygulaması kitabını Türkçeye çevirmiştir.

Göker Aközgürer: Psikiyatrist, psikoterapist. Uzmanlık eğitimini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tamamlamıştır. Stijn Vanheule’nin Psikozun Öznesi adlı kitabının çevirmenidir.

İdil Dönmez: Klinik Psikolog, psikoterapist. Lisansını ve yüksek lisansını Paris Diderot VII Üniversitesi Psikanalitik Çalışmalar Bölümü’nde tamamlamıştır. IF-EPFCL üyesidir, EPFCL Paris’te teorik ve klinik çalışmalarına devam etmektedir. Paris bölgesinde bir devlet hastanesinde görev yapmaktadır.